Doživetja

Bolfenk – Ruška koča

Je primerna za družine s starejšimi otroki ali  za manj izkušene kolesarje. Pot se začne na zgornji postaji Pohorske vzpenjače (nadmorska višina 1042m), ki je tudi priljubljena razgledna točka na mesto Maribor.


Pot pelje mimo cerkve sv. Bolfenka na Pohorju, ki je bila zgrajena leta 1501. Ima bogato zgodovino, saj sega v 14. stoletje, ko je bila zgrajena kot romarska cerkev. Ta čudovita kamnita cerkev je bila večkrat obnovljena in nadgrajena ter ostaja pomemben kulturni spomenik, ki privablja obiskovalce s svojo arhitekturo, verskim pomenom ter slikovito lego v neokrnjeni naravi Pohorja.

Nato nas pot pelje mimo smučišč Stolp, Videc in Partizanka in se nadaljuje skozi gozd po grebenu mimo vodnega zajetja do Areha, ki leži 1246 m visoko. 

Na Arehu se nahaja planinska postojanka Ruška koča, ki je znana po dobri hrani in s čudovitim razgledom na cerkev sv. Areha. Cerkev je podružnica župnije sv. Martin na Pohorju in je posvečena sv. Henriku, katerega ime se je skozi čas spremenilo v Areh. Prenovljena je bila leta 1999, leta 2018 pa je dobila še nova okna. Ima veliki oltar, ki ga je izdeloval Jožef Straub, znan po svojih štukaturah. Pred cerkvijo stoji kapela, ki v sklopu cerkve predstavlja del spomeniškega ambienta. Izpod kapele izvira voda z domnevno zdravilnim delovanjem. 

Sledi čas za oddih in okrepčilo ter po želji možnost za krajšo partijo mini golfa.

Iz Ruške koče se odpira razgled na jugovzhodni del Pohorja proti Šmartnemu na Pohorju, na Boč, Donačko goro in Medvednico. Ob novo zgrajeni sedežnici  Ruška pa je lep razgled proti severu na del Dravske doline med Falo in Mariborom, na Kozjak, zahodno od njega pa se razteza pogled na Golico v Avstriji. 

Iz Areha se po grebenski tekaški progi, ob kateri so tudi prikrita povojna gradbišča, vračamo nazaj proti Pohorski vzpenjači. Po manjšem vzponu dosežemo Ledinekov Kogel na nadmorski višini 1182m, kjer je znamenit radar za spremljanje in nadzor zračnega prostora. Po krajšem spustu se ponovno pripeljemo na začetno točko zgornje postaje Pohorske vzpenjače. 

Dolžina: 13.800 m
Čas: 1:40 h
Najvišja točka: 1258 m
Najnižja točka: 1046 m
Višinska razlika: 212 m

Bolfenk Slap Skalca

Je primerna za družine s starejšimi otroki ali  za manj izkušene kolesarje. Pot se začne na zgornji postaji Pohorske vzpenjače (nadmorska višina 1042m), ki je tudi priljubljena razgledna točka na mesto Maribor.

Prva postaja na naši poti je slap Skalca. Slap je skrit v zelenem objemu narave, njegova sveža voda pa ponuja osvežitev in mirno vzdušje, ki je idealno za fotografiranje in sprostitev. Slap, ki se spušča 16 metrov globoko po skalnatem pobočju vas očara s svojo divjo lepoto in mirnim okoljem, v ozadju pa se razprostira gozdna idila. Lokacija ponuja obiskovalcem priložnost za povezovanje z naravo in uživanje v njeni prvinski lepoti.

Po ogledu slapa se bomo podali naprej mimo Mariborske koče, kjer si bomo vzeli čas za oddih, okrepčilo in sprostitev ob pogledih na okoliške gozdove.
Ko se okrepčamo, nas pot vodi mimo Reškega vrha, ki je znan po svojih čudovitih panoramskih pogledih in bujnem rastlinju. Razgled z Reškega vrha, obrnjen proti Kozjaku, ponuja panoramo, ki zajema slikovite predele te regije. Globoko pod sabo vidimo dolino reke Drave s Selnico ob Dravi in Rušami ter hribovje Kozjak. V daljavi lahko ob jasnem vremenu uzremo tudi avstrijsko Golico (Koralpe).
Pot nadaljujemo po Rozkini gozdni učni poti, ki nas bo pripeljala do cerkve sv. Bolfenka in sedmih energetskih točk, ki spodbujajo dobro počutje in povezovanje z naravo.

Cerkev Svetega Bolfenka na Pohorju ima bogato zgodovino, saj sega v 14. stoletje, ko je bila zgrajena kot romarska cerkev. Ta čudovita kamnita cerkev je bila večkrat obnovljena in nadgrajena ter ostaja pomemben kulturni spomenik, ki privablja obiskovalce s svojo arhitekturo, verskim pomenom ter slikovito lego v neokrnjeni naravi Pohorja.

Posebnosti, ki krasita okolico sv. Bolfenka in vzbujata pozornost obiskovalcev, sta:

  • mogočna bukev, ki raste na travniku ob cerkvi in pri tleh raste v več debel ter tako sodi med največje pohorske bukve in
  • pravi kostanj z obsegom 408 cm, visok 14 m, ki je najvišje rastoči pravi kostanj na Pohorju – najdete ga severno ob cerkvi.
Dolžina: 10.500 m
Čas: 1:50 h
Najvišja točka: 1193 m
Najnižja točka: 934 m
Višinska razlika: 259 m

Doživetje Falski tajht

Začetek naše poti...

Je pri zgornji postaji Pohorske vzpenjače, kjer vas pričaka čudovit razgled na Maribor. Sprehod po delu Rozkine gozdne učne poti mimo ostankov cerkve Svetega Bolfenka nas po poti skozi gozd vodi do slikovitega zaselka Ruševec, kjer nas čaka domači zajtrk presenečenja. Po sladkanju z domačimi dobrotami prevzamemo e-kolesa, ki nam bodo pomagala pri nadaljnjem raziskovanju skrivnosti pohorskih gozdov. Skupaj se podamo v smeri proti »Falskem tajhtu« (Tiho jezero). Pot nas s pomočjo električne podpore lahkotno vodi mimo Areha, pohorskih smučišč, največjega pohorskega slapu Šumik vse do idiličnega cilja našega doživetja. Ta skriti dragulj nas takoj očara s svojim mirom in lepoto ter ponuja idealno mesto za sprostitev in oddih. Tam bomo deležni daljšega počitka s piknikom na travi ter krajšo animacijo za sproščanje telesa in duha.
Ko si odpočijemo ter naužijemo miru ter ponovno napolnimo lastne »baterije«, zajahamo kolesa ter se čez Mizni vrh mimo posestva Šumik vračamo v smeri proti Ruševcu. Po oddaji koles nas čaka kulinarično razvajanje pri lokalnem ponudniku, kjer se doživetje lahko zavleče v pozno popoldan. Čaka nas le še kratek sprehod do izhodiščne točke, kjer polni nepozabnih spominov doživetje tudi zaključimo.

Pohodniški del

Zgornja postaja Pohorske vzpenjače (izhodišče) → Cerkev Sv. Bolfenka (Rozkina gozdna učna pot) → Razglednik (zg. postaja smučišča Stolp) → Zgornja postaja vlečnice Videc → odcep za Mariborsko kočo → Ruševec

Razdalja: 2,8 km
Skupni vzpon: 120 metrov

Kolesarski del

Ruševec → Mariborska koča → Reški vrh → Areh → Bajgot (ogled slapa Šumik) → Falski tajht → Mizni vrh → Bajgot → koča Cojzarica → Glažuta → Ruševec

Razdalja: 36,7 km
Skupni vzpon: 1000 metrov

Pohodniški del

Ruševec → Železničarski dom → Zgornja postaja Pohorske vzpenjače (zaključek)

Razdalja: 2,5 km
Skupni vzpon: 50 metrov

1. Zgornja postaja Pohorske Vzpenjače

Zgornja postaja Pohorske vzpenjače je očarljiva točka, kjer se odpira nepozaben razgled na mesto Maribor in okoliško pokrajino. Ob prihodu na to idilično točko lahko občudujete slikovit sončni vzhod, ki osvetljuje mesto in naravo v toplih odtenkih, kar ustvarja čarobno atmosfero za začetek vašega dne na Pohorju. Če pa smo sončni zahod zamudili, pa lahko opazujemo kolesarje, kako se spuščajo po adrenalinskem spustu Bajk Parka Pohorje, kar nam bo dalo dodatne motivacije za lepo preživet kolesarski dan v naravi.

2. Bolfenk in Rozkina gozdna učna pot

Cerkev Svetega Bolfenka na Pohorju ima bogato zgodovino, saj sega v 14. stoletje, ko je bila zgrajena kot romarska cerkev. Ta čudovita kamnita cerkev je bila večkrat obnovljena in nadgrajena ter ostaja pomemben kulturni spomenik, ki privablja obiskovalce s svojo arhitekturo, verskim pomenom ter slikovito lego v neokrnjeni naravi Pohorja.

3. Mariborski razglednik (Cigelnica)

Razgledni stolp na Mariborskem razgledniku, po domače imenovanem vrhu Ciglenica, je star že več kot sto let. Njegov osnovni namen je bil omogočiti obiskovalcem čudovit razgled na okoliško pokrajino, vključno z mestom Mariborom, in tako prispevati k turistični privlačnosti območja Pohorja. Stolp je bil večkrat obnovljen in nadgrajen, da bi zagotovil varno in udobno izkušnjo obiskovalcem. Žal je od zadnje obnove preteklo že preveč časa in je postal nevaren za obiskovalce, tako da dostop trenutno ni mogoč. V kolikor bo stolp obnovljen, bomo lahko ponovno uživali v enkratnih razgledih.

4. Ruševec

Po opravljenem pohodniškem delu nas čaka »Zajtrk presenečenja«, ki bo vseboval samo domače dobrote okoliških pridelovalcev (Pohorski med, Pohorska šunka, domač kruh, “razkužilo”). Sledi prevzem e-koles. Udeleženci bodo poleg primernih nastavitev kolesa deležni tudi kratke šole varne vožnje s kolesom.

5. Reški vrh (vrh smučišča Partizanka)

Razgled z Reškega vrha, obrnjen proti Kozjaku, ponuja očarljivo panoramo, ki zajema slikovite predele te čudovite regije. Globoko pod sabo vidimo dolino reke Drave s Selnico in Rušami. Na drugi strani pa se dviga mogočni Kozjak, katerega kopasti vrhovi in gozdovi ustvarjajo slikovit kontrast pred modrim nebom. V daljavi lahko ob jasnem vremenu uzremo tudi avstrijsko Golico (Koralpe). Ta razgled nam omogoča, da se v miru poglobimo v naravno lepoto tega območja in si vtisnemo slikovito pokrajino v spomin.

6. Prikrita grobišča

Prikrita grobišča pri Arehu na Pohorju so povezana s tragičnimi dogodki iz obdobja druge svetovne vojne. Areh in okolica sta bila vključena v partizansko gibanje in vojaške operacije. So posledica izvensodnih pobojev in nasilja, ki so se odvijali med vojno in po njej. O teh grobiščih obstajajo omejene informacije, saj mnoga od njih še niso bila popolnoma raziskana ali dokumentirana. Delo na razkrivanju teh grobišč in iskanju informacij o žrtvah je pomemben del prizadevanj za razumevanje zgodovine in ohranjanje spomina na pretekle dogodke. To je tudi pomemben korak v procesu sprave in miru.

7. Areh

Areh je izhodiščna točka za različne aktivnosti na prostem, vključno s pohodništvom, kolesarjenjem in smučanjem pozimi. Okolica Areha je prepojena z naravno lepoto, gozdovi, planinami in številnimi potmi, ki vabijo k raziskovanju. Tam se nahaja tudi cerkev Sv. Areha, ki je bila posvečena cesarju Henriku drugemu. Največja znamenitost cerkve je kamniti grob Sv. Henrika, ki so ga sem prinesli iz Žičke kartuzije. V bližini se nahaja tudi Ruška koča, kjer je poleg odlične hrane možno tudi prenočiti. V neposredni bližini pa je tudi znano smučišče Areh, ki se ponaša z najnovejšo štirisedežnico, prav tako pa velja za najvišje ležeče smučišče vzhodnega Pohorja.

8. Žigartov vrh

Žigartov vrh je priljubljena naravna znamenitost, ki se nahaja v bližini Maribora na Pohorju v Sloveniji. Gre za najvišji vrh vzhodnega dela Pohorja. Žal je vrh kopaste oblike, obdan z gozdom. Zato nam sam vrh ne ponuja lepega razgleda. Bomo pa le-tega deležni na vrhu vlečnice Žigart, kjer bomo uživali v razgledu, ki nas bo ponesel daleč čez mejo proti Avstriji.

9. Povšetov travnik (frata)

Povšetov travnik (po domače »Povšetova frata«) je idealen kraj za tiste, ki si želijo pobegniti od mestnega vrveža in se povezati z okoljem, kjer narava še vedno prevladuje. Je eden redkih odmaknjenih kotičkov, ki niso povsem skriti v objemu gozda. To je tudi kraj, kjer si lahko obiskovalci napolnijo pljuča s svežim zrakom, se sprostijo in preprosto uživajo v preprostosti narave.

10. Bajgot in slap Šumik

Slap Šumik je znan po svoji impozantni višini in razkošnem padcu vode. Voda pada po skalnatih stenah in ustvarja slikovit prizor, ki očara obiskovalce. Okoli slapa se nahaja gozdna idila in bujni zeleni gozdovi, ki prispevajo k naravni lepoti tega območja. Obiskovalci lahko dostopajo do slapa Šumik po urejenih poteh in mostovih, kar omogoča varno in udobno raziskovanje tega naravnega čudeža. Slap je tudi priljubljena točka za fotografiranje in opazovanje narave, zlasti zaradi miru in svežine, ki ju ponuja okolje. Ogled slapov Veliki in Mali Šumik bo izvedel usposobljeni planinski vodnik, ki bo poskrbel za ustrezno varnost vseh udeležencev. Ob povratku bodo udeleženci deležni kratkega okrepčila (osvežilna pijača, sadje, energijske ploščice).

11. Falski tajht (Tiho jezero)

Falsko jezero, znan tudi kot Falski tajht, je idiličen naravni biser, ki se nahaja v osrčju pohorskih gozdov. To umetno jezero, obkroženo z bujnim gozdom, je priljubljena destinacija za obiskovalce, ki si želijo pobegniti od mestnega vrveža in uživati v mirnem okolju narave. Zgrajeno je bilo kot del nekdanjega rudniškega kompleksa, vendar danes služi kot slikovit kraj za sprostitev in rekreacijo. Okoli jezera so urejene poti, ki omogočajo sprehode in pohodništvo. Ostanki nekdanjega jezu nam nudijo lep razgled na preostanek jezera ter okoliški travnik. Falsko jezero ima tudi kulturno vrednost, saj priča o bogati zgodovini rudarstva in gospodarski dejavnosti na Pohorju. Danes je postalo priljubljena destinacija za družine, pare in naravne ljubitelje, ki si želijo uživati v naravni lepoti, miru in tišini, ki ju ponuja to čarobno okolje. V idilični naravi bodo udeleženci deležni piknika z izbranimi dobrotami, čaka pa jih tudi posebno presenečenje – Pohorski detox (umirjanje, razstrupljanje, meditacija).

12. Mizni vrh

V še lepšem gozdu od Pragozda bomo doživeli enkratno kolesarsko izkušnjo, ki nam še lep čas ne bo šla iz glave.

13. Koča Cojzarica

Koča Cojzarica je priljubljena kolesarska točka ob idiličnem ribniku, kjer se da v najbolj vročih dnevih celo prijetno osvežiti. Po daljšem kolesarjenju brez postankov bomo deležni domačega jabolčnega zavitka, ki ga z vso ljubeznijo pripravi gospodar te znamenite koče. Morda pa nam pripravi še kakšno dodatno presenečenje?

14. Glažuta

Pohorska Glažuta ima bogato in zanimivo zgodovino, ki sega več stoletij nazaj. Gre za eno izmed tradicionalnih steklarn v Sloveniji, ki je igrala pomembno vlogo v lokalnem gospodarstvu in razvoju tega območja. Ustanovljena je bila v 18. stoletju, v času avstro-ogrske monarhije, ko je bila steklarna pomembna industrijska panoga. Steklo, ki so ga izdelovali v Pohorski Glažuti, je bilo cenjeno zaradi svoje kakovosti, inovativnosti in raznolikosti izdelkov, ki so vključevali stekleno posodo, okrasno steklo in druge izdelke. Pohorska Glažuta je zanimiv pričevalec industrijske dediščine in preteklih obdobij, ki so oblikovala razvoj tega območja. Njena zgodovina je del naravne in kulturne lepote Mariborskega Pohorja ter prispeva k raznolikosti in edinstvenosti tega kraja. Žal je dandanes le še propadajoči objekt z upanjem na boljšo prihodnost.

15. Povratek do Ruševca

Po celodnevnem kolesarjenju sledi le še zaključna »pika na i« našemu doživetju. Po vračilu koles sledi kulinarično razvajanje z možnostjo relaksacije v jacuzziju, ki se ogreva na tradicionalni način z lesom. Po zaključku sledi le še povratek do izhodišča – Pohorske vzpenjače. Po želji pa bomo seveda organizirali tudi posebni prevoz na izhodiščno točko.